Vivobarefoot

Vivobarefoot Ultra IV barfotaskor (dam)

1 449 kr

Följ med Vivobarefoot Ultra IV dit land möter vatten. De lätta, flexibla skorna saknar innersula, så du känner marken tydligt och rör dig naturligt i varje steg. Snörlåset med toggle sitter tätt och drar du åt på ett ögonblick, och ovandelen av delvis biobaserad EVA gör dem till ett medvetnare val för sommarens äventyr i naturen.

Läs mer
Denna vara kommer med FRI FRAKT
Artikelnr: N/A Kategorier: , , Varumärke:
Beskrivning
  • Amfibisk design: Lätt och flexibel för utforskande där land möter vatten.

  • Ingen innersula: Ger närmare kontakt med marken och en äkta barfotaupplevelse.

  • Snabb toggle-knäppning: Enkel att dra åt för en tät och säker passform.

  • Vegansk design: Huvudmaterialen är syntetiska och inte djurbaserade.

  • Biobaserad EVA: Ovandelen innehåller 51 % I'm Green™ biobaserad EVA från Braskem.

Utforska gränslandet mellan land och vatten

Ultra IV är amfibieskon för dig som älskar att röra dig där land möter vatten. Den lätta, flexibla konstruktionen låter foten röra sig naturligt, och utan innersula känner du tydligt underlaget i varje steg.

Enkel att ta på och ta hand om

Toggle-knäppningen gör skorna snabba att ta på och av. Borsta bort lera, torka av med en fuktig trasa och låt dem torka i rumstemperatur. Uttjänta skor kan skickas tillbaka till Vivobarefoot för ett andra liv.

Färg

Obsidian

Storlek

37, 38, 39, 40, 41, 42

Du kanske också gillar

Få 5 % rabatt på nästa köp

Registrera dig till vårt nyhetsbrev.